تهران - ایرنا - رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت:

بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، داوطلبان در کنکور سراسری سال ۹۹ می‌توانند نظام تحصیلی خود را انتخاب کنند.

(ابراهیم خدایی) روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به جزئیات جلسه امروز شورای سنجش و پذیرش دانشجو اظهار داشت:

با توجه به ابهامی که در مصوبه پیشین سازمان سنجش آموزش کشور بود به داوطلبان این اختیار داده شد در زمان ثبت نام برای آزمون سراسری سال ۹۹ نوع نظام تحصیلی و سوالات را بر اساس نظام قدیم یا جدید مشخص کنند.

وی خاطرنشان کرد:

اعتراضی در خصوص مصوبه طراحی دو نوع سوال برای کنکور ۹۹ از سوی داوطلبان مطرح نبود اما داوطلبان نظام قدیم حق انتخاب نظام جدید را در کنکور سراسری نداشتند که از سال آینده این امکان فراهم شد.

بر اساس مصوبه سال ۹۷ شورای سنجش و پذیرش دانشجو، در سال ۱۳۹۹ قرار بود فقط یک مجموعه سوال بر اساس نظام جدید آموزشی (۳-۳-۶) برای داوطلبان نظام قدیم و جدید طراحی شود؛ به عبارت دیگر داوطلبان نظام قدیم کنکور ۹۹ هم باید به سوالات نظام جدید پاسخ می دادند.

اما این مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو انتقادات تعداد زیادی از داوطلبان نظام قدیم را به دنبال داشت به طوری که آنها در حساب اینستاگرام منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بارها به این مسئله اشاره کرده و خواستار طراحی دو نوع سوال برای کنکور ۹۹ بودند؛ چرا که به علت گرانی منابع درسی نظام جدید، توان خریداری آن را نداشتند.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز پیش از این اعلام کرده بود که این مسئله باید در جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو بررسی شود.

اما این مصوبه هم بار دیگر تغییر کرد و در آخرین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، مسئله کنکور ۹۹ و سوالات آن بار دیگر مورد بررسی قرار گرفت.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین گفته بود که به منظور مساعدت با داوطلبان نظام قدیم که خواهان طراحی دو مجموعه سوال برای

کنکور ۹۹ بودند.

شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصویب کرد که سوالات کنکور ۹۹ هم مانند کنکور ۹۸ با دو مجموعه سوال باشد و کنکور ۱۴۰۰ تنها با یک نوع سوال برای تمام داوطلبان برگزار خواهد شد.

اکنون بار دیگر امکانی جدید برای داوطلبان نظام قدیم و جدید در کنکور ۹۹ فراهم شده است که می توانند نوع نظام امتحانی خود را مشخص کنند.

شورای سنجش و پذیرش دانشجو هر سال در مورد نحوه برگزاری کنکور تصمیم‌گیری می کند.